KULTURA

Wieczór kabaretowy Ziomki z Osiedla

22.09.2020

Wieczór kabaretowy Ziomki z Osiedla

Dla wszystkich spragnionych kabaretu, skeczy i dobrej zabawy mamy niespodziankę! Już 10 października 2020 roku o godzinie 18: 00 w Hali Sportowej w Ujeździe odbędzie się niepowtarzalny, bo w pełni improwizowany wieczór kabaretowy Cezarego Pazury i Aleksandry Radomskiej. Wejście tylko za okazaniem darmowego biletu, który można nabyć w GOK w Ujeździe.   Darmowe bilety do odebrania w GOK w Ujeździe. Rezerwacja biletów pod nr telefonu: 44 719 23 96 (Prosimy o wypełnienie oświadczenia COVID-19 zamieszczonego na bilecie).

Czytaj więcej...

09.04.2019

Najpiękniej w Dębniaku

Tradycje bożonarodzeniowe i te wielkanocne to wizytówka każdej polskiej pani domu. Nie warto toczyć sporu, które święta są w naszej tradycji ważniejsze. Szkoda czasu na dyskusje, lepiej podziwiać. A jest co.Zmęczeni długą zimą (jaka by nie była lekka, to jednak zima) praktycznie od początku marca wypatrujemy jak kania dżdżu odrobiny zieleni, śpiewu ptaków i słońca, więcej słońca. Te wszystkie tęsknoty, kierowane ku boskiemu miłosierdziu spełniają się między innymi w wielkanocnych stołach. Ich tradycja jest niezwykle stara, chociaż na pewno ciągle żywa. Z biegiem czasu dołączają kolejne elementy, które tak szybko wtapiają się w tradycję, że za chwilę wydaje się nam, że były na tym stole od zawsze.Tak to wygląda i powinno wyglądać. Dobrze o tych zasadach wiedzą panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Dębniaku od lat z pasją kierowane przez panią Marię Gajek. Być może to właśnie ta świadomość poparta niezaprzeczalnym talentem i pomysłowością spowodowały, że tegoroczny Powiatowy Konkurs Pisanek i Palm Wielkanocnych Będków 2019 należał właśnie do nich. Wygrały dzisiejszy konkurs i z dumą prezentują swoje dzieło jury i licznie zebranej publiczności. Serdecznie gratulujemy!Zwycięski stół pań z Dębniaka. Na środku liderka KGW Maria Gajek i dyrektor GOK Monika Saktura                                                                                                                         Jarosław Cielebon

Czytaj więcej...

28.02.2019

Jubileusz Chóru GOK

Wczoraj, 27 lutego w Gminnym Ośrodku Kultury w Ujeździe odbył się jubileuszowy koncert Chóru GOK pod dyrekcją Zdzisława Odrobiny. Z tej pięknej okazji artyści amatorzy otrzymali bardzo adekwatną nazwę - AMBITUS.Jak powiedział dyrygent, tak późne "ochrzczenie" chóru wynikło z tego, że "były rzeczy ważniejsze", czyli skupienie się na wypracowaniu repertuaru na poziomie odpowiadającym ambitnym planom jego i samych chórzystów. Jak podkreślano w trakcie uroczystości, wielkie znaczenie miała tutaj praca aranżacyjna Rafała Odrobiny, który od samego początku dba o warstwę melodyjną chóru.  To był wyjątkowy koncert, na którym narratorami i oczywiście wykonawcami byli członkowie chóru. Wspominano najważniejsze momenty krótkiej historii chóru przeplatając je kilkunastoma utworami w najróżniejszych aranżacjach. Dla obu stron sceny było to wielkie przeżycie artystyczne i wzruszenie. Kulminacją było odsłonięcie tablicy z nazwą chóru AMBITUS przez Wójta Gminy Ujazd Artura Pawlaka, patrona imprezy i Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Ujeździe Monikę Sakturę. Sama nazwa chóru nawiązuje z jednej strony do odległości na pięciolinii między najniższymi i najwyższymi dźwiękami. Z drugiej strony zdaje się sugerować ambitne plany i cele ujezdzkiego chóru. Rangę uroczystości podniosła obecność znakomitych gości, wśród których było m.in. trzech posłów: Dorota Rutkowska, Elżbieta Radziszewska i Robert Telus, radni Sejmiku Województwa Łódzkiego: Ewa Wendrowska i Arkadiusz Gajewski, Wiceprezes Zarządu EXPO-Łódź Barbara Klatka, Dyrektor Centralnego Ośrodka Sportu w Spale Waldemar Wendrowski i inni.Z okazji urodzin chór otrzymał pyszny i piękny tort przyprawiony gromkim "Sto lat!" zebranej publiczności, prawdziwą Złotą Płytę od wójta Artura Pawlaka, kwiaty, gratulacje i życzenia od gości, przyjaciół chóru. Na drugiej sali cały czas była dostępna wystawa zdjęć, która obudziła wspomnienia i wywołała łzy wzruszenia, oraz poczęstunek przygotowany przez Koła Gospodyń Wiejskich i klubu Senior Plus. Koncert był naprawdę wspaniały i jak najlepiej rokuje na kolejne lata.  

Czytaj więcej...

18.02.2019

Ferie z GOK rozpoczęte

Dzisiaj rozpoczęły się w Gminnym Ośrodku Kultury zajęcia feryjne. Było głównie muzycznie i plastycznie pod okiem Pani Gosi od muzyki i pani Gosi od plastyki. Pani Małgorzata Karazim ćwiczyła z dziećmi feryjną piosenkę. Pani Małgorzata Czechowicz pomagała młodzieży robić maski, które będą oficjalnie prezentowane na finałowym balu w piątek. Był też czas na karaoke i Voice of Kids! Od jutra zaczynają się wycieczki. Pierwsza do kina w Piotrkowie na film "Mia i biały lew"!

Czytaj więcej...

06.01.2019

Koncert Chóru GOK w Rokicinach

Dziś przed południem w kościele p.w. św. Rodziny w Rokicinach odbył się koncert kolęd w wykonaniu naszego chóru pod batutą Zdzisława Odrobiny. Artyści mieli wyjątkową okazję zaśpiewać w samo święto Objawienia Pańskiego, co pięknie rozpoczęło serię kolędowych występów. W pięknej, nieco modernistycznej świątyni, można było usłyszeć najsłynniejsze tradycyjne "kantyczki" oraz kilka utworów zupełnie nowych, ale już zaadoptowanych przez polską tradycję bożonarodzeniową. Były wzruszenia, gorące oklaski i smutne pytania "ale to już koniec?"Kolejny koncert odbędzie się już za tydzień, 13 stycznia, w kościele w Ujeździe "w samo południe".Zapraszamy nowych słuchaczy i tych, którym dzisiaj było za mało.   

Czytaj więcej...

11.03.2019

Wigilia pokoleń

Wczoraj w GOK odbyło się spotkanie "Wigilia pokoleń - jedna tradycja". Składały się na nie kolędy i piosenki świąteczne o tematyce Bożego Narodzenia, ale głównie w kontekście naszej wspólnej, narodowej przeszłości. Był również komentarz dotyczący wigilijnych tradycji i wyjątkowych wigilii, które naszym przodkom przyszło przeżywać często w okolicznościach dalekich od radości a nawet normalności.Najważniejszym elementem były jednak utwory śpiewane przez wokalistów GOK przygotowanych przez Małgorzatę Karazim, pomysłodawczynię wydarzenia. W trakcie spotkania najmłodsi pod okiem Janiny Muskały stroili choinkę w tradycyjne ozdoby. Oprawę słowną przygotował Klub Tropicieli Przeszłości GOK. Na koniec miała również miejsce premiera teledysku "Dziewczynka z zapałkami" przygotowanego przez grupę wokalną GOK, grupę taneczną "Ale o co chodzi" ze szkoły w Ujeździe i kilku muzycznych przyjaciół GOK. Autorem muzyki i słów jest dyrektor GOK, Monika Saktura.  

Czytaj więcej...

07.03.2019

Aktywne mikołajki z GOK 2018

Już po raz trzeci odbyły się Aktywne Mikołajki organizowane przez GOK. Licznie zebrani seniorzy prowadzeni przez mikolaja (instruktor GOK Justyna Trela) wyruszyli z kijkami do świetlicy wiejskiej w Niewiadowie-Kolonii witani między innymi przez sołtys Niewiadowa i jednocześnie radną, Wiesławę Stachecką. Pogoda, jak na początek grudnia, była bardzo łaskawa. Już po pokonaniu dystansu, na seniorów czekały paczki przygotowane przez Fundację Poranek. Razem z prezesem fundacji, Pauliną Bocianowską wręczał je przewodniczący Rady Seniorów Gminy Ujazd Marek Muskała. Dyrektor GOK Monika Saktura złożyła uczestnikom życzenia mikołajkowe i wręczyła słodki upominek.  

Czytaj więcej...

07.03.2019

Zaklęte w drewno

Koło plastyczne GOK, które składa się z seniorów, to jedna z artystycznych wizytówek tej placówki i całej gminy Ujazd. Po raz kolejny panie zaskoczyły kreatywnością i w czasie otwartych dla wszystkich chętnych warsztatów świątecznych zachwyciły, tworząc piękne ozdoby świąteczne na bazie drewna.Przepiękne , bardzo oryginalne ozdoby, tworzone w dwóch turach 3 grudnia nie pozwalają przejść obok nich obojętnie. Choinki i stroiki skonstruowane były z deseczek, gałązek sosnowych, brzozowych i dereniowych patyczków. Fantazyjne a jednocześnie proste i przejrzyste w swojej formie kształty z pewnością godne są najpiękniejszego świątecznego stołu, bo takiej klasy ozdób nie powstydziłby się nawet zawodowiec.Warsztaty prowadziła Janina Muskała, instruktorka koła plastycznego.Kolejne warsztaty, tym razem dla dzieci, już za tydzień, 12 grudnia.  

Czytaj więcej...

07.03.2019

Złota i Brązowa Maska dla Ujazdu!

Koło teatralne Gminnego Ośrodka Kultury w Ujeździe zdobyło Brązową Maskę na XIII Tomaszowskich Teatraliach. Rok temu, w czasie swjego pierwszego występu, grupa zdobyła już Złotą. Kierownik grupy, Michał Pająk zapowiada, że przyszłym roku wypadałoby powalczyć o Srebrną.... Jury przyznało również maski za grę aktorską aktorom z GOK, Halinie Banasiak i Bogusławowi Bukowskiemu.Tymczasem Złota Maska również trafiła do gminy Ujazd. Tym razem zdobyła ją Grupa Teatralna "ZOZOLE" ze Szkoły Podstawowej w Ujeździe pod opieką Sylwii Kot, która zwyciężyła w swojej kategorii przedstawieniem "Jaś i Małgosia u Baby Flory".  

Czytaj więcej...

04.03.2019

Premiera "Dziadów cz. II" w GOK

Wczoraj po południu w GOK miała miejsce premiera "Dziadów cz. II" Adama Mickiewicza w wykonaniu członków Koła Teatralnego GOK prowadzonego przez Michała A. Pająka.Romantyczny klasyk został bardzo dobrze przyjęty przez licznie zgromadzoną publiczność a imponująca charakteryzacja i scenografia wiernie odtwarzająca staropolskie dziady budziła podziw wśród widzów, pomieszany z grozą. Kolejny spektakl już w czwartek (dla szkół) i w przeciągu tygodnia na kolejnych tomaszowskich Teatraliach.

Czytaj więcej...